Eta

Rant Bilişim Sistemleri, kurumsal çözümler alanında hem iş ortaklarının geliştirdiği yazılımların, hem de kendi geliştirdiği yazılımların her ölçekteki işletme tarafından kullanılmasına yönelik lisanslama hizmetlerini sunmaktadır. Lisanslama hizmeti, işletmenin gerçek ihtiyaçları detaylı bir şekilde analiz edildikten sonra ortaya çıkan sonuçlar dikkate alınarak sunulmaktadır. Böylece, işletmenin optimum lisanslama modelini kullanarak yazılımın ömür boyu maliyetlerini minimum seviyede tutması hedeflenir.

Eta iş ortağı Rant Bilişim Sistemleri, Eta Yazılım’a ait ürün ve yazılımların lisanslanması hizmetini sunar.

Destek hizmeti, Eta ürünlerini yeni kullanmaya başlamış ya da uzun yıllardır kullanan fakat destek ihtiyacı olan şirketlere verilmektedir. Şirketlerin ihtiyaçlarına göre kullanılan tüm modüllerde destek verildiği gibi, destek kapsamı sadece belirli modüllerle de sınırlandırılabilir.

Destek hizmeti kapsamında şirketlerin yaşadığı problemlerin çözümünün yanı sıra, iyileştirme ve geliştirme çalışmaları da yer alır. Herhangi bir süreçte iyileştirme yapılması istendiğinde, ihtiyaçlar analiz edilerek talep sahibine süre ve maliyet anlamında bilgi verilir, karşılıklı mutabakata varıldığı takdirde ilgili çalışma gerçekleştirilir.

Destek hizmeti, şirketin ihtiyaçlarına göre 7/24 ya da hafta içi 09.00-18.00 şeklinde iki paket olarak sunulabilir. 7/24 destekte mesai saatleri dışında ulaşılabilecek bir telefon numarası verilir.

Destek Hizmetleri:

  • Telefon Destek Hizmeti:Eta kullanıcısını karşılaşabileceği ve telefonla cevaplanabilecek basit sorunların çözümü için telefonla danışmanlık, internet üzerinden destek ve ihtiyaç duyulduğunda doküman gönderilmesi hizmetlerini içerir.
  • Periyodik Ziyaret Destek Hizmeti:Rant Bilişim Sistemleri, destek hizmet kapsamına göre periyodik olarak müşteri ziyaretlerinde bulunmaktadır. Kullanılan ürün ve çalışma ortamının gözden geçirilmesi, gerekli önlemlerin alınması için müşteriye tavsiyelerde bulunulması, gerekli görüldüğü takdirde sistem üzerinde müdahale edilmesi hizmetlerini içerir.
  • Çağrı Bazlı Yerinde Destek Hizmeti:Yerinde destek hizmetine ihtiyaç duyulan sorunlar ile karşılaşıldığında, Eta kullanıcısı ile Rant Bilişim Sistemleri Müşteri Destek temsilcisi arasında mutabakat sağlanır ve belirlenen zaman içinde hizmet verilir. Sistemin çalışamaz olduğu ve acil müdahale gereken durumlarda karşılıklı mutabakat sağlandıktan sonra soruna müdahale edilir.
  • Online Destek:Uzaktan erişim bağlantı yoluyla firmaların sistemine bağlanarak, anında sorun teşhisi, çözümü yapılmaktadır.